Haber

Politico: ABD, mülteci kampına saldırıyla ilgili İsrail’den açıklama istedi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin, Gazze’deki Cibaliye Mülteci Kampına yönelik ilk saldırıya ilişkin İsrail’den açıklama talep ettiği iddia edildi.

Politico’dan Lara Seligman ve Alexander Ward’ın bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı habere göre, Pentagon, İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampına yönelik ilk saldırısının ardındaki fikir ve süreç hakkında bilgi talep etti.

‘İSRAİL’DEN DAHA FAZLA SİVİL KAYIPLARIN ÖNLENMESİ İSTEDİ’

Adı açıklanmayan yetkili, Pentagon’un ayrıca İsrail’den “sivillerin zarar görmemesini sağlamak için çaba göstermesini” istediğini söyledi. Yetkilinin paylaştığı bilgiye göre Pentagon, sivillerin zarar görmesini önlemek için İsrail’den ‘hassas hedefleme’ yapmasını istiyordu. Yetkili, “ABD, Cibaliya’ya düzenlenen ilk saldırıyla ilgili açıklama istedi” dedi ve İsrail’den “daha fazla sivil kaybının önlenmesi için daha fazlasını yapması istendi” dedi.

‘BİDEN YÖNETİMİNE SALDIRILARI YAVAŞLATMA BASKI YAPILDI’

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat bir üyesi de ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, özellikle Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırının ardından özel toplantılarda İsrail hükümetine saldırıları yavaşlatması yönünde baskı yaptığını belirtti.

Temsilciler Meclisi üyesi yaptığı açıklamada, Demokratların saldırıların devam etmesi halinde İsrail’i cezalandıracak bazı tedbirleri tartıştığını ve gerektiğinde bazı sistemlerin devreye sokulabileceğini de sözlerine ekledi.

PENTAGON: YARDIM ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN OLARAK KULLANILMALIDIR

Pentagon Basın Sekreteri Tuğgeneral Patrick Ryder yaptığı açıklamada, “Askeri yardım sağladığımızda, bunun savaş yasaları ve sivilleri koruma yükümlülükleri de dahil olmak üzere uluslararası hukuka uygun olarak kullanılması gerektiğini İsrail dahil ortaklarımıza açıkça belirtiyoruz.” dedi. 2 Kasım Perşembe günü basına. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu