Haber

Dünya Turizm Örgütü: Çin’in Yeniden Açılmasıyla Dünya Turizminde ‘Eksik Parça’ Tamamlandı

MADRİD, 24 Şubat (Xinhua) — Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Çin’in küresel turizm pazarı üzerindeki büyük etkisine dikkat çekerek, ülkenin yeniden turizme açılmasının önemini vurguladı.

UNWTO Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, “Çin’in turizme yeniden açılması, dünya turizminin tarihinin en kötü krizinden kurtulması için gereken ‘eksik parçayı’ temsil ediyor” dedi.

2019 yılında, Covid-19 salgını öncesinde Çin, dünyanın en büyük dış turizm pazarıydı. UNWTO verilerine göre Çinli turistler, çoğu gelişmekte olan ekonomilerdeki destinasyonlarda olmak üzere 166 milyon uluslararası seyahat gerçekleştirdi ve 270 milyar ABD doları harcadı.

2020-2022 ortasında pandemi nedeniyle küresel olarak yaklaşık 3 trilyon ABD doları turizm gelirinin kaybedildiğini vurgulayan kuruluş, Çin’in seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tüm dünyanın yararına olacağını söyledi.

Çin vatandaşlarının 2019 yılında 6 milyar yurt içi seyahat yaptığını belirten UNWTO, turizmin Çin’deki kırsal topluluklar da dahil olmak üzere istihdam ve ekonomik büyüme için önemli bir itici güç olduğunu belirtti.

UNWTO, Çin’in yeniden açılmasının diğer ekonomik sektörlerin faydalarını azaltacağını ve yerel, ulusal ve küresel düzeyde daha fazla dinamizm yaratmaya yardımcı olacağını söyledi.

Genel Sekreter Zurab Pololikashvili liderliğindeki bir UNWTO heyeti, Çin’in yeniden turizme açılmasını kutlayan bir etkinliğe katılmak üzere İspanya’nın başkenti Madrid’den Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletinin merkezi olan Hangzhou’ya gitti. Çin Kültür ve Turizm Bakanı Hu Heping de heyet ile Cuma günü Hangzhou’da bir araya geldi.

haberdarende.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu