Haber

ABD’nin Rusya destekli Wagner Grubu’na yönelik yaptırımları

ABD yönetimi, Rusya destekli Wagner Grubu’nu “önemli bir ulusötesi suç örgütü” olarak tanımladı ve grupla bağlantılı kişi ve kuruluşları ve kurucusu Yevgeny Prigojin’i yaptırımlar listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wagner Grubu “önemli bir ulusötesi suç örgütü” olarak tanımlandı.

Wagner Grubu’na bağlı 8 kişi, 16 kuruluş ve 4 uçağa yaptırım uygulanacağının belirtildiği açıklamada, söz konusu kararın amacının Ukrayna’daki savaşı destekleyen altyapının oluşturulması olduğu belirtildi.

Açıklamada, özellikle Rusya savunmasıyla ilgili örgütlere destek veren şahısların yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Wagner personeli, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de toplu infazlar, tecavüz, çocuk kaçırma ve fiziksel istismar da dahil olmak üzere devam eden ciddi suç faaliyetlerine karıştı.” terim kullanıldı.

Bakanlığın yaptırım listesine aldığı organizasyonlar arasında Rusya merkezli teknoloji şirketi Terra Tech ve Çin merkezli Spacety China da yer aldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kremlin yönetiminin Ukrayna’ya karşı “haksız savaşını” sürdürmek için “çaresizce”, Wagner Grubu da dahil olmak üzere silah ve destek aradığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wagner Grubu ve Prigozhin’e bağlı bir kişi ve 5 kuruluşa yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Wagner grubu

Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakaplı Yevgeny Prigozhin’in sahibi olduğu güvenlik şirketi Wagner grubu; Çetelerinin Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerindeki faaliyetleri ile tanınır.

Putin’e yakın olan Prigozhin, ABD’deki seçimleri etkileme girişimi nedeniyle Amerika’nın mali yaptırımlar listesinde de yer alıyor.

haberdortdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu